Šišák bajkalský je bylina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Odhaduje se, že rod Scutellaria čítá přes 200 druh. Jde o trvalku dorůstající výšky 15 až 50 cm. Kvete na konci léta a na podzim nápadně modrými květy. Plody jsou šišatého tvaru – právě ony daly šišáku jeho jméno. Roste zejména v lesostepních oblastech Zabajkalí a Dálného východu, ale lze jej pěstovat i u nás – nevyžaduje žádnou zvláštní péči a dobře přezimuje. Léčivou drogou je kořen i listy. Šišák bajkalský je v tradičním léčitelství využíván k léčbě celé řady nemocí. Výzkumy probíhající v posledních dvou desetiletích přitom ukázaly, že řada účinků šišáku bajkalského má původ v epigenetickém působení některých obsažených látek.

V posledních deseti letech bylo publikováno více než dvě stě odborných studií o účincích šišáku bajkalského. Zájem vědců z celé řady zemí je přitom zaměřen především na účinné látky baikalin, baikalein a wogonin. Při výzkumu prováděném in vivo stejně jako in vitro bylo opakovaně prokázáno široké působení proti plísním, bakteriím a jiným organismům rodu Bordatella, Bacteroides, Bacillus, Candida, Chlamydia, Enterococus, Helicobacter, Toxoplasma a další.

  • Odvar ze šišáku bajkalského se připraví ze dvou čajových lžiček jemně drcených kořenů, které se vaří pět minut v půl litru vody. Odvar se buď ihned slije, anebo se nechá ještě dalších 10 minut vyluhovat, pokud ho potřebujeme připravit silnější. Obecně platí, že slabší odvar se používá ke stimulaci funkcí organismus a silnější k detoxikaci.

  • Tinktura ze šišáku se připravuje ze sušeného kořene naloženého v osmdesátiprocentním lihu v poměru 1:5. Za občasného protřepání se nechá dva týdny na stinném místě macerovat, potom se přecedí a nalije do tmavé láhve. Uchovává se na tmavém suchém místě. Pro užívání se musí naředit destilovanou vodou v poměru 1:1. Užívá se 10 až 20 kapek třikrát denně. Jiří Janča doporučuje tinkturu šest týdnů jako detoxikační prostředek, po čtrnáctidenní přestávce lze kúru zopakovat. Je možné užívat tinkturu i v dobé chřipkových epidemií.

Zdroj: Josef Jonáš, Jiří Kuchař, Svět přírodních antibiotik, Eminent 2014, ISBN 9788072814794

CategoryDetoxikace

© 2016 MUDr. Josef Jonáš - poradna celostní medicíny

Vytvořil IMCerny.com