Psychika je jako vůně: prosákne do každého póru vašeho těla.“

Snadno nalezneme souvislost mezi chybami našeho těla a nemocemi. Velmi rádi vykřikujeme do světa heslo o životním prostředí a nepochybuji o tom, že svá slova myslíme zcela upřímně. Nikdy jsem však nikoho neslyšel vykřiknout heslo o svém vnitřním prostředí.

Představme si člověka, který ve slunečný den sedí na rušné ulici, v ruce transparent, na němž hlásá, že se rozhodl zbavit svůj organismus nánosu jedů a špatnosti. Nevadí; jestliže se to ještě nikdy nestalo, alespoň pro sebe si každý transparent vyvěsit může. Lékaři, zabývající se nemocemi, mají z praxe zkušenost, že na každé nemoci se větší či menší měrou podílí psychické vlastnosti člověka, psychické stavy, do nichž se v životě dostává.

Některé nemoci jsou způsobené přímým působením negativních vlivů psychiky, například prostřednictvím vegetativního nervového systému – třeba onemocnění střev, žaludku či vysoký krevní tlak. Dlouhotrvající negativní emoce – strach, napětí a úzkost, vztek, nespokojenost, závist, nenávist – to jsou názvy pro negativní emoce. Jiné nemoci vznikají dysfunkcí důležité hormonální osy hypotalamus – štítná žláza – kůra nadledvin. Centra emocionálních prožitků a centra pro řízení některých důležitých funkcí organismu leží v mozku velmi blízko sebe. Navzájem se snadno ovlivňují. Již jsme si říkali, co vše může ovlivnit imunitu. Samozřejmě, že jsem nevyjmenoval ani větší část příčin, které do procesu imunity zasahují.

Jedna z důležitých příčin je psychika. Při jejím negativním působení klesá odolnost člověka a vzniká pole vhodné pro alergie, nádory, autoimunitní choroby a další nemoci, související s odolností. Byla dokonce vytvořena věda, která se tímto oborem zabývá a nazývá se Psychoimunologie. Lidé šťastní a spokojení neonemocní tak často jako lidé úzkostní, žijící pod psychickým tlakem.

© MUDr. Josef Jonáš – poradna celostní medicíny

Zdroj: Josef Jonáš, Tajenky života I., 2. vyd. Eminent 1995, str. 81, ISBN 80-85876-07-8

CategoryZajímavosti

© 2016 MUDr. Josef Jonáš - poradna celostní medicíny

Vytvořil IMCerny.com