Zplodit syna, zasadit strom, postavit dům.“

V tisku se objevují stále častější články o procentuálním vzestupu neplodnosti. Škarohlídi se strachují o budoucnost lidstva, protože jeho reprodukční schopnost slábne.

Rozmnožovací pud patří mezi základní člověčí pudovou výbavu. Proto vznikají úžasné projekty mimotělního oplodnění a technika snad přinese takový rozvoj metod oplodnění „in vitro“, čili ve zkumavce, že jen minimální počet dvojic zůstane neuspokojených. Jakmile však dochází k jakékoliv příčině, která způsobí neplodnost, nejde zde jenom o porod dítěte. Tato porucha je výrazem čehosi, co v těle správně nefunguje, a má podle přírodních zákonů dopad i na ostatní části organismu. Proto poruchy, o kterých budu hovořit, ovlivňují nejen plodnost, ale i sexuální aktivitu, potenci, eventuálně frigiditu.

Mé poznatky nebudou vyčerpávající, k tomu bych se musel rozsáhle vyjádřit i k energetickým poměrům, doprovázejících rozmnožovací akt, a především v léčbě zůstane nedotčeno na stovky možností. Proto žádná žena, u které nejde o mechanickou překážku v těhotenství, se nemusí vzdávat a záleží především na její aktivitě, aby našla ten nejvhodnější způsob pro úpravu poměrů ve vnitřním gynekologickém ústrojí. Při poruchách plodnosti nacházíme dosti často skryté poruchy štítné žlázy, ale také četné psychické problémy, jako jsou úzkost, vnitřní napětí, strach a obavy, které se vysvětlují nesplněnou touhou po dítěti, ale málokoho napadne, že jde vlastně o toxické zatížení mozku s následným řetězcem poruch. Poruchy imunity, které při takovém chronickém poškození vznikají, bývají také doprovázeny virovými nálezy.

© MUDr. Josef Jonáš – poradna celostní medicíny Zdroj: Josef Jonáš, Tajenky života II., 2. vyd. Eminent 1996, str. 77-80, ISBN 80-85876-03-5

Spermiím prospívá sport a méně stresu

Kvalita spermií a vajíček je podle odborníka do značné míry dána geneticky a současný trend snižování kvality ejakulátu nejsme schopni výrazně ovlivnit. Nebo alespoň zatím nevíme, jak zásadně na to.

Lze obecně doporučit méně stresu, rozumně sportovat, dostatek selenu, zinku a vitaminu C. Dále dostatek kyseliny listové a Inositolu, což platí i pro ženy. Ovšem u žen platí jedno zásadní kritérium, a to je věk. Věk je pro přirozené početí a normální průběh těhotenství zcela zásadní a nedá se to nijak ošálit,“ říká vedoucí lékař reprodukční kliniky Pronatal Štěpán Budka.


Zdroj:
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/466388/spermie-muzu-civilizovaneho-sveta-chradnou-a-bude-hur-varuje-lekar.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

Neplodnost zasáhne každý pátý pár. Jaké jsou příčiny a léčba? Na dotazy odpovídala MUDr. Lenka Hromadová

Dotaz: Dobrý den, je při umělém oplodnění metodou IVF zvýšená pravděpodobnost výskytu genetické poruchy novorozence oproti pravděpodobnosti při přirozené cestě početí? Konkrétně mám na mysli onemocnění HLH, primární formu. Jaké jsou možnosti genetického vyšetření embryí v tomto směru? Je možnost jej provést u již zamražených embryí?
Děkuji.(J. M.)

Odpověď: Po umělém oplození není podíl dětí s vrozenou vadu oproti běžné populaci navýšen. Může být naopak snížen tehdy, pokud je IVF doplněno metou genetického vyšetření embryí. Každou dědičnou nemoc, jejíž gentický podklad je znám, je možno u embryí vyšetřit, samozřejmě i u těch již zmrazených, a do dělohy pak přenést embryo bez této konkrétní nemoci. Stejně tak je možno u embryí detekovat počet chromozomů a vyloučit tak z procesu transferu embryo s chybnou genetickou výbavou.

 

Dotaz: Dobrý den, už skoro rok to nejde, má význam si nechat udělat test na spermie? Pro klid duše? Nebo až po domluvě s doktorkou? Gynekoložka přítelkyně nad tím mávla rukou, ale pro můj klid by to bylo lepší… nebo je to zbytečná panika? Ale dost se toho bojím díky (Petr)

Odpověď: Vážený Petře, po roce neúspěšného snažení se o potomka by měla být páru provedena alespoň základní vyšetření. Spermiogram patří mezi ně.

Dotaz: Dobrý den paní doktorko, prosím vás, ovlivňuje nějak plodnost mužů jejich fyzická zátěž? Přítel tráví hodiny v posilovně a tři měsíce se snažíme o miminko a nic. Tak mně tak napadlo, zda to nemůže nějak souviset. Já mám pravidelnou menstruaci a je mi 25 let, přítel je o dva roky starší…(Veronika)

Odpověď: Dobrý den, muž pravidelně sportující by měl být v tomto ohledu zdravý. Pokud tedy pro zvýšení svalové hmoty a zlepšení výkonnosti neužívá anabolika. V tomto případě by mohl být problém.

 

Dotaz: Paní doktorko, prosím vás, jsou všechny hormonální stimulace stejné a stejně účinné? Je nějaká, na kterou bych si měla dát pozor?(Monika)

Odpověď: Vážená Moniko, o vhodné hormonální léčbě by měl vždy rozhodnout lékař na základě informací získaných z Vaší anamnézy, z výsledků provedených vyšetření a stanovené diagnózy. Je mnoho možností, jaké hormonální léky ke stimulaci využít, některé z nich však nejsou rozhodně vhodné pro dlouhodobé podání. Informace Vám jistě podá Váš gynekolog nebo v centru reprodukční medicíny.

 

Dotaz: Je neplodnost dědičná?(Jiřinka)

Odpověď: Za určitých okolností dědičná být může, má-li například muž se sníženou plodností strukturální chybu na chromozomu Y, může mít i jeho syn narozený po IVF stejné obtíže. Ovšem neplatí to plošně, vždy záleží na diagnóze, i děti narozené po metodě IVF mají již svoje přirozeně počaté potomky.

 

Zdroj: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-chat/391157/neplodnost-zasahne-kazdy-paty-par-jake-jsou-priciny-a-lecba-ptali-jste-se-mudr-lenky-hromadove.html

Categorysimba

© 2016 MUDr. Josef Jonáš - poradna celostní medicíny

Vytvořil IMCerny.com