Musíme souhlasit s tím, že v těle se usazují zplodiny látkové výměny, zvláště s přibývajícím věkem, kdy vyměšovací a detoxikační orgány přestávají plně vyhovovat potřebám organismu. Usazují se i látky tělu cizí – vzpomeňte si na toxický lem v oční duhovce. Tělo se potřebuje zbavit hlenu, odumřelých buněk a světe drž se, také špatných myšlenek. K uklízení je toho víc než dost“, píše MUDr. Josef Jonáš.

První podmínkou k udržení čistého organismu je biologicky kvalitní strava. To znamená strava, ve které je dostatek vlákniny, jež čistí zažívací trakt, ale také obrazně například krev od nadbytečných tuků, dále dostatek minerálů, vitamínů, enzymů a stopových látek, které jsou podmínkou správné funkce vnitřních orgánů a žláz. Ve stravě nesmí být nadbytek látek, jichž se tělo musí pracně zbavovat. Jsou to především tuky, cukry a přebytek bílkovin. Strava musí být také do nejvyšší míry prosta chemikálií.

Lidé od starověku tušili, že ani skromná strava nezajišťuje potřebnou očistu, proto rok prokládali půsty. Běžný je noční půst ale i středeční či páteční půst, jarní a podzimní půst. V průběhu půstu se pilo velké množství tekutin. Zjara to byly krvečistící čaje, které obsahovaly byliny lehce projímavé, močopudné a žlučopudné. Na podzim se pilo více teplých tekutin anebo se dodržovaly pitné kůry složené z ovocných a zeleninových šťáv.

Druhou podmínkou dobrého čištění organismu je správná funkce vylučovacích orgánů. Ztrácejí s věkem svoji vylučovací kapacitu a tím úměrně musí narůstat péče o ně. Za dobře ovlivnitelné se pokládalo vždy střevo. Zácpa znamená pro organismus vážné nebezpečí. Vznikají jedovaté hnilobné látky narušující střevní stěnu, přetěžují játra a ledviny a posléze ovlivňují celý organismus. Zácpa je často příčinou onemocnění páteře, bolesti hlavy, gynekologických a žlučníkových obtíží, předčasného stárnutí kůže, ekzému a vyrážek, kloubních potíží a duševních problémů.

Zdroj: MUDr. Josef Jonáš, Křížovka života, Eminent 1996, ISBN 80-900302-8-9

CategoryDetoxikace

© 2016 MUDr. Josef Jonáš - poradna celostní medicíny

Vytvořil IMCerny.com